Červený Újezd 2007

15. června 2007 v 10:40 | Pavla
Asi před měsícem jsem na internetu objevila hrad v Červeném Újezdu. Vůbec jsem o něm neměla potuchy, a to je hned na kraji Prahy. V neděli jsme se tam vypravavili s tím, že se nejdřív v místní Krčmě stavíme na oběd, a pak se pustíme do prohlídky zahrad a Skanzenu, a nakonec do prohlídky Hradu a Muzea.
Hrad není historická památka, v roce 1992 ho postavil nějaký dobrodruh, kterýho to muselo nesmírně bavit (je to vidět na každým kroku...), a všechno je tam udělaný v historizujícím stylu.
Krčma a její vybavení bylo dokonalý. Všechno ladilo, nic přeplácanýho - a ten jídelní lístek! Co jsme si dali, hovoří za vše - lívanečky s borůvkama, kuřecí maso na šafránu, kuřecí maso plněné ovčím sýrem, divočák na brusinkách ..... Mňam!
Po jídle jsme se podívali na nádvoří na vystoupení historického šermu a tance, a pak jsme zakoupili lístky na prohlídku zahrady a Skanzenu. V tý době za náma dorazila i švagrová
Kamila s rodinou Zahrada byla fakt nádherná, rybníky, lekníny, blatouchy, stromy, no, krása. V zahradě bylo několik zákoutí, kde bylo ze dřeva vyrobené sezení, a tam by se fakt v klidu dalo sedět celé odpoledne.
V zahradě je i Skanzen - větrný mlýn, zvonice, špejchar, vinný sklípek, salaš, milíř , starý dřevařský katr. Většina staveb má přístupný interiéry s ukázkou zařízení, nástrojů a techniky pro ně typický.
Pak jsme si koupili nový vstupenky do Muzea českého venkova a do Hradu. V Muzeu jsou dílny tradičních řemesel (kovář, mlynář, pekař, řezbář, bednář, řezník, kolář, brusič, švec), světničky z různých krajů (Podkrkonoší, Chodsko, Litomyšlsko, Morava, Slovensko, Chebsko) vybavené malovaným nábytkem, selskými kroji , atd. Muzeum nás nadchlo - dozvěděli jsme se, jak se vyrábělo máslo, viděli jsme starý pračky, mandly, žehličky, stroje na výrobu zmrzliny ....
Prohlídka Muzea trvala asi třičtvrtě hodiny a Hradu asi 10 minut - tam byly snad jenom tři nebo čtyři místnosti s originálními předměty nebo s kopiemi nábytku, brnění apod.
V Červeném Újezdu jsme strávili celkem asi čtyři hodiny a můžu říct, že se děti ani chvíli nenudili (usuzuji z toho, že celkem nezlobili :-)) ). Takže Míro a Růženko, až příště přijedete, vím, kam bysme mohli vyrazit :-).
Jo, tady je odkaz: www.hrad-cervenyujezd.cz
AHOJKY!!!
 


Aktuální články

Reklama