Platí to pořád?

9. září 2008 v 18:13 | Pavla
1)"Můj synu, poslouchej otcovo kárání a matčiným poučováním neopovrhuj. Budou Ti půvabným věncem na hlavě a náhrdelníkem na tvém hrdle".
Nevím, jak vy, ale ve věku naší Káči bych se nad tím jenom pousmála a myslela si svý. Taky byly takové doby, ale teď si dost často vzpomenu -"to by mi táta dal" nebo "to mamka říkala" a taky "když babička povídala" a světe div se - oni měli pravdu a mně je to teď jenom k užitku a v životě mi jejich rady a postoje moc pomáhají. A co vám?


2) "Jdi k mravenci, lenochu, dívej se, jak žije, ať zmoudříš".
Nevím, jak vy, ale já bych se od mravence potřebovala učit jako sůl. A jak jste na tom vy?


3) "Kdo chodívá s moudrými, stane se moudrým, kdežto tomu, kdo se přátelí s hlupáky, se povede zle".
Nevím, jak vy, ale já jsem se o tom už několikrát přesvědčila, ať u sebe nebo u svých holek, že kamarádi a přátelé udělají v myšlení a chování člověka moc, ať v dobrém nebo špatném a kdo si myslí, že ne, že se šeredně mýlí. A co si myslíte vy?


4) "Zlatý kroužek na rypáku vepře je žena krásná, ale svéhlavá a rozmarná". "Lépe je bydlet na střeše v koutku než se svárlivou ženou ve společném domě".
Nevím, jak vy, ale znám kolem sebe alespoň jeden zlatý kroužek, s kterým je velice těžké žít a pro manžela by střecha byla ideálním místem pro život. A vy?


5) "Vlídná odpověď odvrací rozhořčení, kdežto slovo, které ubližuje, popouzí k hněvu".
Nevím jak pro vás, ale tohle je pro mě někdy opravdu náročné. Zvlášť tehdy, když mám pocit, že teď se prostě musím bránit, musím se ozvat. Ale moje zkušenost je ta, že když se ozvu, přecházím do zvýšeného tónu, rychle mluvím a tím pádem dost často pustím z pusy něco, co by v ní radši mělo zůstat. Můj největší úspěch? Na opravdu hloupý a rýpavý dotaz se mi podařilo potlačit podobně hloupou odpověď, pak následoval hluboký nádech a nakonec tiché - no comment. Pak jsem na sebe byla pyšná, protože jsem tím jisto-jistě zabránila hádce. Škoda, že se mi to nedaří častěji :-)) ..... A vám?
A teď hned k té pýše:


6) "Pýcha předchází pád, domýšlivost klopýtnutí".
Ano, znám to velice dobře a to (doufám) nejsem až tak úplně namyšlený člověk. Jakmile začínám trochu poporůstat, celkem automaticky padám na ústní otvor a jsem vrácena na zem. Taky dobře.


7)"Lepší je jít do domu truchlení než vejít do domu hodování, neboť tam je zřejmé, jak každý člověk skončí, a živý si tomůže vzít k srdci".
Nevím jak vy, ale samozřejmě s větší radostí půjdu na svatbu než na pohřeb. Ale na druhou stranu, během nedávné doby jsem zažila dva pohřby, a nikde jsem tak nepřemýšlela nad svým životem a nad svou smrtí, než tam (na svatbě by mě to asi nenapadlo .....). A s tím souvisí:


8) "Jako vyšel z života své matky, nahý zase odchází, jak přišel, a za svoje pachtění si nic neodnese, ani co by se do ruky vešlo".
Když jsem se tak dívala na babiččino tělo nastrojené do oblíbených krásných šatů, na náramky a korále, které jsme jí nandaly, protože je milovala, uvědomila jsem si, že ani ty "pitomý" korále si sebou vzít nemohla. Nic, vůbec nic. Jenom lásku, lásku k lidem a k Bohu, víc tou "celnicí" neprojde. Prostě - ani co by se do ruky vešlo... A co vy byste rádi propašovali?


9) "Lépe je slyšet důtku od moudrého než poslouchat opěvování od hlupáků ..."
Nevím, jak vy, ale já teda hrozně nerada slýchávám nějaké výtky, které se týkají přímo mě a v tu chvíli bych to klidně vyměnila za opěvování od hlupáka. Takže tohle se mi daří asi ze všeho nejmíň ... Asi musím víc trénovat (jenom mi, prosím vás, nepiště výtky k tomuhle blogu, ještě nemám natrénováno :-)))) .


10) "Jako se pes vrací ke svému zvratku, tak hlupák opakuje svou pošetilost".
Nevím, jak vy, ale já se často stávám psem i přesto, že nechci ...


Tak platí to všechno pořád nebo ne? Určitě ano, ale i přesto já i vy máme s plno věcma problém.
Všechno tohle jsou slova z Bible (z Přísloví a z Kazatele) a vždycky platila a platit budou, ať se nám to líbí nebo ne.


Mějte se moc krásně

Pavla
 


Komentáře

1 Monika Monika | Web | 16. září 2008 v 23:26

Ahojky Pavlo,

tak jsem tě nominovala a pokud budeš mít čas a zájem, tak mrkni na můj blog - nevím, jak se to správně překládá, ale "you have been tagged" :-)))

papa Monika

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama