Chemikem na pár hodin ...

23. října 2008 v 9:38 | Pavla


Tak jsem se pustila do chemie. Ne, jsem celkem normální, ale Kačka bude zítra psát písemku a vypadá to, že netuší, která bije. Takhle: vypadá to, že celá třída netuší, která bije. Po dlouhém vysvětlování učitelce došlo, že její žáci tohle prostě nepochopí, napsala jim domů přesné zadání písemky, ať si správné řešení najdou třeba někde na internetu a naučí se to zpaměti. No, je to hodně zvláštní, co?
A tak jsme se včera s Káčou pustily do zkoumání tajů chemických vzorců. Pamatuju si, že mě docela vzorce bavily, ale po zhlédnutí zadání bych skoro odpřísáhla, že tohle jsme nikdy nebrali. Aspoň je to výzva! A jaká! V učebnici tohle téma deváťáci vůbec nemají, takže jsem se to snažila pochopit z pár prapodivných zápisků v sešitě. Chvíli jsem byla trpělivá, ale když už jsem si to četla asi po třicátý a pořád nic, začala jsem mlátit sešitem, že nejsem žádný chemik a počítám, že moje dcera opravdu NIKDY druhým Heyrovským taky nebude, tak proč se učit takový bludy. Ale na druhou stranu - opsat nějaký vzorce z internetu, nadrtit se je nazpaměť a napsat do písemky mi přijde taky dost tupý.

Takže jsem sedla po třicátý první a pokračovala v "chemickém" rozboru vzorců. No, nakonec jsem jakžtakž došla k nějakému závěru, ale i přesto se některé moje "výsledky" neshodují s výsledky na internetu. A to jsem teprve v půlce... "Skoro" jsem pochopila, jak se utvoří vzorec, ale opačný postup - teda přečíst vzorec - tam ještě hodně plavu.

Řekněte, pamatujete si někdo, že jste zapisovali vzorec seleničitanu lithnatého? Že jste to nejdřív museli rozložit na oxid, potom na kyselinu, pak odtrhnout vodíky , přidat kation před aniont a doplnit křížovým pravidlem? Prosím, řekněte mi, kolik z vás to už někdy v životě použilo? A já potom budu Káču nutit, aby to pořádně natrénovala, protože to v "životě" opravdu užije. Slovo "seleničitan lithnatý" a "manganistan draselný" asi slyším poprvé v životě a tím pádem už 37 let žiju v naprosté nevědomosti. A jak jsem byla do teď spokojená. A ejhle - seleničitan mi vtrhne do života a já zjišťuju, jak jsem hloupá, že neumím tak jednoduše zapsat jeho vzorec.
Štve mě, že se děti musí učit takový pitomosti a přitom neumí pořádně češtinu a na sčítání používají mobil ... Takže teď jsem na pár hodin chemikem, zítra mi bude křemičitan sodný ještě znít v uších a v sobotu vůbec nebudu tušit, že něco takovýho existuje. A všichni ty deváťáci se mnou. Tak proč?
No nic, jdu zkoumat, co je to Ca3(PO4)2 ...
Ale žádný internet, jdu pěkně rozkládat!!!

Mějte se pěkně, neučte se zbytečnosti, ale přesto - bude někdo takový frajer, že mi napíše vzorec dusitanu olovnatého ? (vychází mi záhadně jinak, než všem ostatním na síti ... :-)))

Pavla
 


Komentáře

1 Monika Monika | Web | 24. října 2008 v 14:33

Uf, tak tohle bych nezvládla, máš můj hluboký obdiv!!! A ani ti nevím, v čem bych to v životě uplatnila :-))) Naštěstí :-))))))))

Tak držím palce, ať písemka dopadne dobře!

Monika

2 lil-mimi lil-mimi | E-mail | 25. října 2008 v 8:33

fRaJeRoS žE_uMíŠ cHeMIi°°nEjWíC_bOrEc iN tHa°°cZeCh rEpUbLiC_lAv jU<3

3 LiL_-Melli LiL_-Melli | 1. listopadu 2008 v 22:39

PeCkAAA NeJvíC Ta ChEmIe A  NaHoDoU NEcHcEš BeJ ChEmIkEm??

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama