Kdo může za moje zahradnické úspěchy?

4. května 2009 v 21:15 | Pavla

Naše zahrada pomalu začíná dostávat finální vzhled. Chybí travní koberec a dodělávky teras, ale většina kytiček, keřů a stromků je zasázená.

Protože ještě není puštěné zavlažování, večer co večer trávím hodinku zaléváním naší vzkvétající zahrádky. A pokud nefučí vítr (z kterého mě zase rozbolí jakž takž zahojené zuby), je to paráda. Neskutečná pohoda. Zjišťuju, jak se raduju z každého o centimetr poporostlého keřiku, z každého pupenu na stromě, z každého nově rozkvetlého květu. Teď teprve pořádně chápu zahradníky, kterým se jejich práce stala vášní. Našemu zahradníkovi se práce nestala vášní, asi jenom radostí, a tím pádem se mu nedaří tak, jak bychom si představovali. A tak si od jisté doby rostliny nakupujeme radši sami a on je jenom sází. Ke vstupu jsme si koupili nádherný akát, cedr, stromkovou růži, chitalpu, dozadu gingko bilobu, meruňku, vistarii, hortenzie, magnolii, rododendrony ... :-)))...
Jistě tušíte, že to se mnou začíná být na pováženou. Myslím, že se na tu udičku nechám chytit.... Asi mě to fakt bude bavit. Už teď si povídám s meruňkou, s jilmem, litovala jsem uschlý keř a omlouvala jsem se bohyšce, že jsem na ní málem šlápla. Docela dobře se vyznám v okrasných keřích, v trvalkách, taky v jehličnanech, vím, který a za jak dlouho vyroste (ale tím moje znalosti končí). Čeká mě naučit se, kdy kterou rostlinu ostříhat, přihnojit, rosit ... Ale myslím, že se to budu učit ráda.

Včera, když jsem přišla k naší nově zasazené vistarii, která opravdu nádherně voní už na dálku, napadlo mě, jak si Bůh vyhrál se všemi detaily. Krásný tvar listů, obrovské hrozny fialových květů, a nakonec ta vůně - opravdu paráda. Ten stromek nemá jedinou vadu, jedinou chybu. Stejně tak jako malá Kristinka, která se před měsícem narodila kamarádce Tami. Je malinkatá, ale přesto má všech deset prstíků na ruce, oči, které vidí, miniaturní nosík a pusinku, ... a taky krásně voní. Je dokonalá! Bůh nás udělal všechny dokonalý, jenom my mu to potom časem kazíme. Kazíme mu to tím, jak se špatně rozhodujeme. A pak děláme chyby.

Moje vistarie je taky dokonalá. Bůh jí tak udělal, a já si musím dát pozor, abych mu to nezkazila. Abych se o ní starala tak, jak mám. Doteď jsem byla zahradník na baterky, a to "do slova a do písmene". Kytičky doma zalívám teprve tehdy, když začnou věšet listy ... Ale je pravda, že mi za celý život odešlo jenom asi pět kytiček. Je vidět, že se o ty moje chudinky stará dobře Bůh, když já ne. Takže počítám s tím, že všechny moje budoucí zahradnické úspěchy nebudou padat na mou hlavu.
Takže - děkuju, Bože, radši předem!!! :-))))

Mějte se moc hezky.

Pavla
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama