Kozel zahradníkem

21. září 2010 v 12:16 | Pavla

Je to rok, co jsme si konečně založili zahradu a já teď chodím a kochám se, jak všechno roste a houstne. Jsem absolutní laik, rýčem "nepolíbený". Takže kupuju zahradnické časopisy, hledám na internetu, občas koupím nějakou rostlinu, která se mi  hrozně líbí, ale do naší jílovité půdy se absolutně nehodí, někdy se mi zase podaří vybrat kytičku nebo keř, kterým se tady perfektně daří. Prostě pokus-omyl ....

zarhada
A tak okopávám, pleju, sázím, likviduju škůdce a nenávidím slimáky. A pak přijde sklizeň! Letos nám poprvé plodila meruňka, měli jsme asi dvacet celkem chutných meruněk ...
Taky jsem zasadila rajčata. Nooo, rajčata. Když byste se podívali teď na můj záhon, mysleli byste si, že mi místo rajčat  roste na zahradě Adéla! Asi jsem zasadila rostlinky blízko sebe, takže se několik druhů rajčat různě propletlo, udělal se z rostlin jeden obrovský kopec, který pořád kvete jako blázen, má taky plno rajčátek, které už v noci přemrzají a už nedozrají. Takže veškerá sklizeň rajčat byla: 5 neskutečně obrovských červených rajčat, asi 50 malých žlutých rajčátek a 30 malinkých šišatých červených rajčat. A ten zbytek? Je mi to líto, ale už mají po sezoně ....


meruňka
Největší úrodu jsme ale měli borůvek! Máme asi pět keříků kanadských borůvek, jsou zasazené hned u dvou borovic, a tak se jim tady asi líbí. V těch nejparnějších letních dnech jsem nasbírala několik dní po sobě skoro celou velkou krabičku, v které se kupují třeba broskve. Zrovna teď se keře vybarvily do zářivě červené a vypadá to opravdu nádherně.

borůvky
Taky máme malou kroucenou lísku. Měří zatím asi jenom osmdesát centimetrů a vloni měla jeden jediný oříšek. Letos jich už bylo kolem šedesáti!

oříšky
No a maliny! Zasadili jsme je na nejhorší možné místo v zahradě. Důvod? No, jsou tam "prozatím". Dostala jsem minulý rok od kamarádky několik minikeříčků , které vypadaly, že asi tu cestu z Budějovic do Prahy nepřežily. Bylo potřeba je teda zasadit hned, aby se dalo ještě něco zachránit. Ale v tu chvíli nebylo kam, protože jsme  měli celou zahradu teprve v přípravách. A tak jsme prostě kopli ty uschlé chudinky na východní stranu domu, kde se sluníčko zrovna moc "neochomejtá". Keříky byly tak ničemné, že jsem na ně úplně zapomněla a ještě k tomu je pošlapali zedníci. No a na jaře najednou vyrazil keř jako blázen, teď má tak dva metry na šířku a roste a roste. Vzhledem k tomu, že jsou to letní maliny, očekávala jsem, že když už pokvetou, tak o prázdninách. Ale nám odkvétají teprve teď a denně sbírám tak 10-15 malin. Očividně je maliníku jedno, že jsme ho zasadili do zcela nevyhovující země a že na něj skoro vůbec nesvítí sluníčko. Prostě je spokojený a tím pádem i já!

Mým nejoblíbenějším keřem je komule. Voní tak krásně, že přitahuje motýly z široka daleka. Pokud se chcete stát entomologem, pořiďte si komuli. Její vůně mi připomíná vůni piva, proto je o ní asi takový zájem :-)). Nejkrásnější byl snad deset centimetrů velký motýl,  bílo-žlutý a tvarem těla mi připadal tryskáč. Ten byl tak z vůně naší komule "oblblej", že ho vůbec nic nemohlo vyrušit. Jenom seděl a čuchal a čuchal .... Děti kolem běhaly, do keře různě strkaly a motýl byl jako přibitý. Když už popolétl, hned se zase obloukem rychle ke keři vracel.

komule
A tak naší zahradu miluju. Máme sice zavlažovačku, ale hrozně rádá zalévám, takže když aspoň trochu stíhám, nenechám si tuhle zálibu nějakou technikou sebrat.
Včera jsem sázela astry a dívala jsem se, jak všechno pomalu mění barvu. Mám ráda podzim, když je povedený, ale už pomalu vystrkuje růžky zima a ta mi všechnu tu mojí práci schová. Tak zase až na jaře - to budu už od ledna povytahovat ze země očima sněženky a později narcisy a tulipány.

zahrada
Mějte se pěkně a užívejte krásné dny

Pavla
 


Komentáře

1 jamie jamie | 21. září 2010 v 12:24 | Reagovat

[12:18:43] Stefan Řehák: Řekni si pro sebe jedno jméno chlapce nebo děvčate, s kterým by jsi chtěl-a být (3x).

Mysli na něco, co by jsi chtěl-a dosáhnout v průběhu příštího týdne a řekni si to pro sebe (6x).

Kdybys si měl něco přát, co by to bylo? Řekni si to pro sebe! (9x).

Mysli na něco, co by jsi chtěl aby se událo mezi tebou a osobou na kterou jsi myslel-a při prvním obrázku a řekni si to pro sebe 12x.

Teď je tu náročná část, vyber si jedno přání z těch na které jsi už myslel-a, zkoncentruj se na to přání jak jen můžeš a nemysli na nic jiného jen na to přání.

Teď řekni svoje poslední a konečné přání vzhledem k přání, které jsi si vybral-a.

Teď když jsi toto dočetl-a, máš hodinu na to, aby jsi to poslala 15ti lidem a Tvoje přání se stane skutočností do týdne.
Čím víc lidem to pošleš, tím plněji se zrealizuje tvoje přání.

Kdyby jsi chtěl-a ignorovat tento list, opak sa ti stane skutečnos

2 hpkjh-novakovi hpkjh-novakovi | 21. září 2010 v 12:37 | Reagovat

Škoda, že mi není deset, to bych se do toho asi pustila ... Ale jinak děkuju!
:-)))))
Pavla

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama