Kolik je člověk schopen unést?

4. listopadu 2010 v 16:47 | Pavla
Hned si odpovím - asi hodně. Člověk dokáže unést víc, než si o sobě myslí.

Dneska jsme se rozloučili s naší babičkou, těšila jsem se, až bude pohřeb za námi. Pro mě už je babička strašně daleko, a tak beru pohřeb spíš než jako moje rozloučení s ní, jako možnost pro ostatní, aby se s ní mohli rozloučit a nám vyjádřit podporu. Vzhledem k babiččině věku už nepřijely žádné kamarádky nebo její známí, ani její sestra už nemůže chodit, a tak přijet nemohla. Sešli jsme se my nejbližší a taky naši známí a kamarádi, kteří nás chtěli podpořit.
Já už se pomalu dostávám do stavu, kdy si babičku začínám vybavovat, jak vypadala před nemocí, kdy ještě mohla běhat, a kdy nebyla tolik hubená a nemocná. Čas je opravdu milosrdný ... Je mi sice po babičce moc smutno, ale v sobě mám klid a pokoj.

A proč se ptám "kolik je člověk schopen unést"?

Babička zemřela ve středu večer. Ve čtvrtek ráno ulehla druhá babička. Já to ale nevěděla. Bydlí sice taky tři minuty od nás, ale já byla tak zaměstnaná zařizováním kolem pohřbu a svým smutkem, že jsem jí dva dny nezavolala. Většinou jí volám každý den nebo se za ní zastavím. Ale tentokrát prostě ne. A když jsem jí zavolala, zděsila jsem se, jak špatně dýchá. A tak jsem k ní upalovala. Všechno jí bolelo, hlavně ramena, dýchání se postupně trochu zlepšilo, a tak jsem jí jenom namasírovala, nakoupila a nechala se ukolébat, že už je jí mnohem líp. Ráno jsem volala a babička už nemohla popadnout dech. A tak jsem jí naložila do auta a odvezla k její doktorce, i když se bránila. Doktorka jí poslechla, udělala EKG a CRP a z něj zjistila, že musí mít v těle nějaký obrovský zánět. Podle toho, že si babi stěžovala na bolest ledviny, usoudila, že jde o koliku. A tak nás poslala do nemocnice. A pak to začalo - několik hodin na urologii, několik hodin na chirurgii, několik hodin na interně, několik ultrazvuků, RTG, CT, EKG ...... Dělala jsem si srandu, že odteď nebude babička muset doma svítit, když svítí sama. Všude nad náma kroutili hlavou, všude jsme čekali na výsledky a z výsledků se nedalo nic poznat. Kolika byla vyloučena, potom vyloučili břišní onemocnění a nakonec po 7,5 hodinách z RTG usoudili, že jde o zápal plic!

A tak si babičku nechali na interně. Jenže ... V nemocnici jsou čtyři oddělení interny, na každém patře je asi 30 lůžek. Babičku samozřejmě vezli na to oddělení, kde před pár dny ležela první babička. Já si jenom potichu šeptala: "Hlavně ne na čtyřku, jenom to ne". A už sestra volá: "Čtyřka je volná, tam paní zavezte". Dobře - tak aspoň ne k oknu! Babičce dali vybrat - babička si vybrala postel u okna. A tak babička leží na posteli, na které před pár dny umřela naše první babička. Jaká je šance u 780 lůžek v nemocnici, že vám položí dvě babičky na stejnou postel?
Myslela jsem, že to neustojím. Nohy se mi klepaly a špatně se mi dýchalo. Nechtěla jsem ten pokoj už nikdy vidět. Vím, že za to nemohl, ale bylo to moc čerstvé. Ale jak si myslím, člověk je schopen unést víc, než si myslí. A tak za babi chodím každý den a postel už si s ničím nespojuju.

Jenom nevím, jak to s babičkou bude. Má nejen zápal plic, ale i zánět pohrudnice, který je hrozně bolestivý (proto ty bolesti v ledvině i v rameni). Má obrovskou dušnost, protože má k tomu moc nemocný srdce, takže chvílema nemůže skoro dýchat a má u postele kyslíkovou masku. Babičce je 86 let, a tak pro ní nebude vůbec jednoduché rychle se zotavit. Zvlášť, když má hrozně nemocné srdce a nemůže brát plné dávky antibiotik.

Ještě jsem si vzpomněla - způsobila jsem šok babiččině spolupacientce. Je to hodně stará paní, která tam ležela už v době, kdy byla v nemocnici naše první babička. A teď jsem se tam najednou zjevila, chodím ke stejné posteli, ale k jiné babičce. Opravdu na nás zírala s otevřenou pusou, ale netroufla si zeptat, jestli jsem nějaký likvidátor babiček a mám v plánu je postupně všechny odkládat na jedno oddělení a na jednu postel :-))).

A tak snad už bude líp .....

Pavla
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama